Co na katar u dziecka?
Co na katar u dziecka?
Zbliżający się okres jesienno-zimowy i powrót maluchów do przedszkola czy szkoły zwiastują rozpoczęcie sezonu na katar. Co prawda wolelibyśmy nie mieć z tym nic wspólnego, ale prędzej czy później i tak zajrzy do każdego domu. Trwa 7 dni, tydzień, czasami dłużej, a co najgorsze wprasza się do nas kilka razy w roku.
Katar u najmłodszych dzieci nie jest groźnym zjawiskiem, ale jakże uporczywym. Utrudnia oddychanie, przeszkadza w swobodnym przyjmowaniu posiłków, zakłóca spokojny sen. Wszystko to przyczynia się do osłabienia i rozdrażnienia, a my rodzice pomimo tego, że staramy się panować nad sytuacją, jesteśmy niewyspani i w wielu przypadkach następcami infekcji.
O czym warto pamiętać i co warto mieć, walcząc z katarem?
-
Higiena nosa, oczyszczanie nosa z kataru.
Podstawową sprawą jest oczyszczanie i udrażnianie nosa. Przydatna w tej kwestii okaże się woda morska dostępna w każdej aptece, która rozrzedzi wydzielinę. Starszak z łatwością wydmucha nos, a mniejszym dzieciom wydzielinę można odciągnąć aspiratorem. Niezwykle skuteczny w tej kwestii okazuje się katarek – aspirator do nosa, który podłączamy do odkurzacza. Bezpieczny, nie uszkadza śluzówki i z łatwością pozbywa się nieproszonych gości.
Pamiętajmy, że higiena nosa zapobiega rozwijaniu się infekcji, dlatego warto robić to kilka razy dziennie.
-
Inhalacja
W naszym domu inhalator to najlepszy przyjaciel w walce z przeziębieniami. Zawsze przed rozpoczęciem inhalacji czyścimy dziecku nos, aby czynność była skuteczna. Zapas soli fizjologicznej, inhalator/nebulizator i możemy działać. Nie potrzebujemy wymyślnych leków do inhalacji. Wystarczy NaCl, która działa antybakteryjnie, oczyszcza, nawilża i rozrzedza zalegającą wydzielinę. Inhalację solą można wykonywać 2-3 razy dziennie.
-
Pić dużo wody
Przyjmowanie płynów w okresie przeziębienia jest bardzo ważnym czynnikiem. Mówię tutaj oczywiście o wodzie. Odpowiednie nawodnienie wzmacnia organizm, nawilża błonę śluzową i rozrzedza wydzielinę.
-
Nawilżać powietrze
Wierzenie pomieszczeń w okresie grzewczym jest bardzo istotne. Odpowiednia temperatura w domu mieści się w przedziale 20-22oC. Dlatego warto nie przesadzać z ciepłem, gdyż ogrzewanie niestety znacznie pogarsza jakość powietrza w naszych domach. Do nawilżenia powietrza możemy stosować metody z dawnych czasów czyt. mokre ręczniki na grzejniku lub tradycyjny nawilżacz powietrza.
-
Spacer i świeże powietrze
Jeśli przeziębienie nie jest silne i stan dziecka jest ogólnie dobry, a pogoda sprzyja, nic nie jest przeciwskazaniem do wyjścia na spacer. Stanie się to też doskonałą okazją na przewietrzenie domu.
-
Odpowiednia pozycja do snu
Pionizacja dziecka podczas snu zapobiega spływaniu wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Tym samym nie wybudzi go ze snu, gdy organizm zacznie odkasływać. Uniesienie górnej części ciała ułatwi także oddychanie przy zatkanym nosku. Pomocna tutaj okazać się może poduszka klin, którą umieszczamy pod materacem malucha. Dla starszych dzieci wystarczająca będzie poduszka z większym wypełnieniem.
-
Kąpiel z solą ułatwiającą oddychanie
W ofercie naszego sklepu znajdziecie prozdrowotną sól do kąpieli „Bądź zdrów” od Dresdner Essenz. Zielona kąpiel o zapachu tymianku i mięty pieprzowej udrożni zatkane noski przed spaniem. Jest to produkt certyfikowany i naturalny, który dodatkowo działa pielęgnująco na skórę dziecka.
-
Termofor
Nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatny, a ma tak wiele zastosowań. Termofory z pestek wiśni możemy stosować zarówno na ciepło, jak i chłodzić. Doskonale sprawdzą się do łagodzenia objawów kolek u noworodków, jako okład na piersi w okresie laktacyjnym czy bóle menstruacyjne. Skupiając się jednak na przeziębieniach, najczęściej stosowane są jako ciepły kompres lub jako zimny okład podczas gorączki.
-
Zdrowe odżywianie
Dieta dziecka jak i dorosłego powinna być bogata w warzywa i owoce, które są zasobne w witaminy i budują odporność. Podczas przeziębienia warto unikać produktów bogatych w cukier czy mleko. Odpuśćmy na ten czas czekoladę i inne słodkości, bo niestety bakterie też lubią cukier. Mleko natomiast zwiększa wydzielanie śluzu. Słodycze i przetworzoną żywność warto ograniczyć nie tylko w okresie zachorowań ale także na co dzień.